RetroGamer87 wrote:
GiantHockeyFan wrote:
Babies aren't the easiest thing in the world but I recently had my 7 month old look me in the eye, smile and out of nowhere say "wuv wu Daddy". It's something magical you can only understand as a parent and makes all those sleepless nights worthwhile.
Sounds nice. I have this fear the child will hate me and be rebellious (this is based on now I acted during my own childhood). I guess not all kids will be like how I was.
The other fear is based on how parents often tell me that "raising kids is so expensive". Do they mean it or were they just trying to be dramatic?
It CAN be expensive if you allow it to be. What makes it so expensive is a matter of lifestyle. Odds are you're not going to be in a major car crash. Sure, it could happen. You could also get struck by lightning. You get the cheapest car seat you can that doesn't have any manufacturer's recalls and meets regulatory standards if applicable. Sure, formula can be expensive. You know what else is expensive? Fresh produce. Frozen or canned veggies may not taste as good or be as easy to prepare for nice dinners, but they are still nutritious. Likewise with formula--buy inexpensive generics/store brands. The nutritional content is near identical and will sustain a newborn just the same.
Baby food? Baby food is nothing but regular food mixed with water and pureed. Seriously, read the labels. Green beans? Boil and puree. Carrots? Boil and puree. Apple sauce? It's apple freakin' sauce, same stuff you send little kids to school with. Reduce your salt in your grownup meals, stuff it in a blender with a little extra water, and BOOM...baby food. Buying this stuff is unnecessary except that it just buys you reassurance that baby food makers should know what they're doing. After a few months, adding rice meal to formula is more filling, helps the digestive tract get stronger, and cuts down on how hungry your baby feels while getting just the nutrition she needs. Or he needs, whatever. So consider what you normally eat. If you have a food processor and you're used to eating things like cooked vegetable, lasagna/pasta, ground beef, chicken, turkey, just take a portion of that, process until you have about 4 oz., and it's a meal.
A lot of "they're so expensive" talk is really discouraging. Don't listen to people who go all out when it's not necessary. In my experience, the only thing that was scary-expensive was childcare. We used sitters as long as we could. The last one we had let us work out an hourly fee for when we needed someone after hours. Before that, we bounced between two, one that turned out to be psychotic. We used a daycare after our first good sitter moved away and were mostly happy with that. But when our kids finally got into school, it was like money started raining down out of the sky. I even quit my job to raise my youngest by myself and it was awesome. For four years, my wife was the only one working, our kids were in a Catholic school, and we had wads of cash left over. When my youngest started school, I took a school job and things just keep getting better for us. If we moved to public schools, we'd have it much easier, but the quality of education and level of safety for our kids is worth it. We are carefully considering a move so I can get a full-time job and have something to show for all the years I've put into it. If that happens, our kids will be in a NICE public school and maybe, just maybe, I can pay off all my loans. Keep in mind our combined income only until recently has been less than US$30k. So we're not afraid of taking risks because we can make it on very little and all we can do at this point is improve. Just hang in there for 5 years and it WILL start getting easier.